اظهارات لاریجانی درباره مرکز امار

لاریجانی:فعالیت مرکز آمار جنبه سیاسی ندارد

لاریجانی

رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار با رئیس مرکز آمار ایران بر محرمانه بودن اطلاعات مردم در سرشماری نفوس و مسکن تأکید کرد و گفت: فعالیت مرکز آمار جنبه سیاسی ندارد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ علي لاريجاني رئیس مجلس شورای اسلامي در ديدار با رئیس مرکز آمار ایران گفت: تردیدی نیست که برنامه‌ریزی اصولی در کشور بدون داشتن آماری مطمئن امکانپذیر نیست و مردم ما باید بدانند اگر بخواهند برای اشتغال و حل مشکل بیکاری برنامه‌ریزی شود یا اختصاص اعتبارات نیازمند اطلاعاتی درست و دقیق است.

وی ادامه داد: اگر آمار و ارقام دقیق باشد سرمایه‌گذاری‌ها نیز با دقت بیشتری صورت می‌گیرد به عنوان مثال در حوزه مسکن و بیکاری و همچنین بهداشت و درمان نیازمند اطلاعات و آمار دقیق هستیم تا نحوه سرمایه‌گذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌ها به درستی تعیین شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: همچنین در حوزه حمل و نقل و کشش‌های جامعه به راه‌ها احتیاج به سرمایه‌گذاری است و باید تنگناها در این زمینه مورد ارزیابی قرار گیرد که این مهم جز با همکاری مردم امکان‌پذیر نیست.

  • مرکز آمار از یک ورزیدگی خوب برای اخذ آمار برخوردار است

لاریجانی با بیان اینکه مرکز آمار از یک ورزیدگی خوب برای اخذ آمار برخوردار است، افزود: اگر همکاری مردم در این زمینه وجود داشته باشد بدون شک کشور به برنامه‌های درست و دقیق مسلح خواهد شد؛ با توجه به مشکلات پیچیده امروز اعم از رکود، اشتغال و بهداشت و درمان نیاز است تلاش جدی صورت گیرد که این مهم جز با داشتن یک آمار روشن و منبسط به سرانجام نخواهد رسید.

وی با یادآوری طرح آمایش سرزمین افزود: برای داشتن طرح آمایش سرزمین مدون نیازمند آماری دقیق هستیم چرا که در غیر این صورت ممکن است به سمت سرمایه‌گذاری‌هایی پیش رویم که شاید نیازی به انجام آن وجود نداشته باشد.

  • تأکید بر محرمانه بودن آمارهای ارائه شده از سوی مردم

رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر محرمانه بودن آمارهای ارائه شده از سوی مردم گفت: در این میان اطمینان مردم امر مهمی است و بدون شک این آمار محرمانه بوده و از آن در جایی استفاده نخواهد شد و در بحث مالیات ها نیز به گزارش مرکز آمار استناد خواهد شد.

  • قانون مرکز آمار را از ارائه اطلاعات به بخش‌های مختلف منع کرده/مردم باید به مرکز آمار اطمینان کنند

لاریجانی تأکید کرد: هیچ دستگاهی نمی تواند از مرکز آمار اطلاعات فردی بگیرد و مردم نیز باید به مرکز آمار اطمینان کنند چرا که این اطمینان نیز به عملکرد دستگاه آماری کمک خواهد کرد؛ همچنین قانون نیز مرکز آمار را از ارائه اطلاعات به بخش‌های مختلف منع کرده است.

وی با تأکید بر اینکه مرکز آمار نیز باید اطمینان محرمانه بودن اطلاعات افراد را به مردم بدهد، تأکید کرد: البته گاهی در برنامه‌های تبلیغاتی در دورانی برداشت‌هایی از مرکز آمار ارائه می‌شد که دقیق نبود و البته این مهم مربوط به بدنه مرکز آمار نبود بلکه گاهی برخی‌ها می خواستند از آن استفاده‌های سیاسی کنند که این خود نقصی در کار ایجاد کرد اما امروز مرکز آمار کاملاً به دنبال اجرای کامل فرمایشات مقام معظم رهبری است و آن را مبنای کار خود قرار داده است.

اظهارات لاریجانی درباره مرکز امار

  • فعالیت مرکز آمار پایه توسعه ملی است

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه فعالیت مرکز آمار ملی است و جنبه سیاسی ندارد، تصریح کرد: فعالیت مرکز آمار پایه توسعه ملی است و مسیری که مرکز آمار دنبال می کند برایم روشن است که این مرکز از یک سلامت کار برخوردار است.

  • ارزش سرشماری از انتخابات کمتر نبوده و حتی بیشتر است

لاریجانی با بیان اینکه صدا و سیما نیز باید تلاش کرده تا عزمی ملی برای ثبت‌نام در این سرشماری ایجاد شود، تأکید کرد: صدا وسیما همانند زمانی که در انتخابات میدان‌داری می کند تا مردم حضور پرشوری در انتخابات داشته باشند باید در این زمینه نیز ورود کند زیرا ارزش این سرشماری از انتخابات کمتر نبوده و حتی بیشتر است.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: بر اساس اطلاعات آمار می تواند برنامه‌ریزی‌ها را پایه‌ریزی کرد و حتی از آمارهای گذشته نیز برای تعیین راهبردها بهره جست لذا سرشماری‌ها اثری ماندگار است و مردم باید مشارکت جدی در آن داشته باشند.

منبع:

http://14e.ir